Frivillig brætspilscafé fejres

af Rasmus Ragnvald d. 5. November 2021

Across-the-Board slog dørene op til deres brætspilscafé i Ballerup d. 3. september i år. I onsdags fejrede brætspilcaféen derfor 2 måneders fødselsdag med kage og brætspilshygge, og allerede nu ser det ud til, at foreningen oplever god opbakning i lokalsamfundet.

En rigtig god start

For de engagerede frivillige er det næsten ikke til at forstå, at det kun er 2 måneder siden brætspilscaféen åbnede i Ballerup. Det er et tydeligt tegn på, at tiden flyver, når man har det sjovt, og i Across-the-Board er de ikke i tvivl om, at de har ramt et reelt behov i lokalsamfundet.

- Siden vi åbnede brætspilscaféen, har vi afholdt aktiviteter 10 gange, og har i alt haft 215 deltagere til vores aktiviteter. Det betragter vi som en rigtig god start, fortæller Leon, der er formand i foreningen Across-the-Board.

Brætspil er et medie med nogle unikke egenskaber til at samle mennesker, og hver dag brætspilscaféen har åbent, bliver foreningen bekræftet i, at brætspil kan noget helt særligt.

- Det er en helt speciel oplevelse at se og høre medlemmer og gæster hygge sig her i cafeen. Jeg kan ikke lade være med at blive helt varm om hjertet, når jeg ser personer, som ikke kendte hinanden før, pludseligt dele telefonnumre efter to timers brætspil, så de kan koordinere næste besøg hernede sammen. Så bliver meningen med det vi har startet op pludseligt meget tydelig, siger Leon.

Ambitionerne er store i Across-the-Board

Strategien omkring foreningens brætspilsaktiviteter er designet til at skalere op, i takt med at foreningen får flere frivillige. Lige nu har foreningen 13 frivillige, hvor de 8 også sidder i bestyrelsen.

- Vi har flere gode ideer og koncepter, vi er interesserede i at prøve af efterhånden som foreningen og antallet af frivillige vokser. Det skal ikke føles som arbejde at være frivillig. Det skal være sjovt og give mening, siger Leon.

- Vores nuværende aktiviteter i brætspilscaféen er fundamentet. Lige nu har vi åbent ca. 4 dage om måneden, fordelt på både hverdage og weekenddage. Disse er gratis aktiviteter, åbne for alle. Vi begynder nu at bygge oven på dette fundament med nogle mere tematiske arrangementer; første gang er d. 18. november, hvor vi inviterer til social deduction-aften i samarbejde med Social Deduction DK. Vi er også ved at planlægge vores årlige julearrangement for foreningens medlemmer. Her vil der selvfølgelig både være konkurrencer og gode præmier.

Er du blevet nysgerrig på Across-the-Board?

Hvis du er interesseret i at læse mere om foreningen og deres brætspilsaktiviteter, eller gerne vil i dialog med formanden, så kan du bruge disse genveje:

Skrive til formanden
Links til facebookside , instagram og hjemmeside.


Papskubber.dk er et dansk website tilegnet brætspil i alle størrelser og sværhedsgrader. Vores nyheder plukkes fra nyhedsfeeds fra hele kloden, og vi stræber efter at have en klar kildeangivelse hvis vi vidergiver nyheder der er udsendt af andre.

Papskubber.dk kan kontaktes på skubpap@papskubber.dk