Stream fra Essen

Peter Brichs af Peter Brichs d. 24. oktober 2017

Skal du ikke på Spiel-messen i Essen i år, men kunne godt tænke dig at følge med alligevel? Så synes vi, her fra Papskubber, at du skal følge med i e forskellige video-streams, dernede fra.

Som sædvanligt kan du få streams fra Boardgamegeeks stand på messen, som de streamer direkte via deres kanal på Twitch. Som noget nyt vil Asmodee også streame fra deres stand – dette foregår også på Twitch.

Du kan se de fulde programmer for begge kanaler herunder – så du ved, hvornår du skal tjekke ind, for at se netop det spil, du er mest hyped på.

Boardgamegeeks stream-skema

Onsdag d. 25. oktober

10:00 – Bézier Games – The Palace of Mad King Ludwig
10:10 – Aporta Games – Santa Maria, Destination X
10:25 – Granna – MS Batory, CV Pocket
10:40 – Brain Games – Doodle Rush
10:50 – Czech Games Edition – Pulsar: 2849, Tash-Kalar: Etherweave
11:10 – Surprised Stare Games – The Cousins’ War, Snowdonia Expansion
11:30 – Ludonaute – Nomads
11:40 – Cube Factory of Ideas – The Sanctuary: Endangered Species
11:50 – Catch up time
12:00 – Zoch Verlag – Chickwood Forest, Café Fatal, Schüttel’s, Kimono
12:30 – Black Box Adventures – Frutti di Mare: Veni, Vidi, Antipasti!
12:40 – Tailor Games – Thrashing Dice, Commissioner Victor, Mercatores
13:00 – Rebel – Dream Home: 156 Sunny Street
13:10 – Act In Games – Feelinks
13:20 – Pegasus Spiele – Istanbul: Das Würfelspiel, Port Royal: Das Abenteuer beginnt, The Dwarves: The Saga, Pummeleinhorn: Der Kekfe-Marathon, Fuchs, du hast das Huhn gestohlen, Asterix & Obelix: Mission Zaubertrank, Kofferpacken extrem
13:50 – Catch up time
14:00 – NSKN/Strawberry Studio – Dragonsgate College, Pyramid of the Sun, Shadowscape
14:20 – Karma Games – Clans of Caledonia
14:30 – Dionysos Games – One Minute Game
14:40 – Blam! – Time Arena, Doggy Bag
15:00 – Red Glove – Warstones, Vudulhu
15:15 – Repos Production – When I Dream, 7 Wonders: Leaders Anniversary Pack, 7 Wonders: Cities Anniversary Pack
15:50 – Catch up time
16:00 – R&D Games – Keyper
16:15 – Game’s Up – Carthago: Merchants & Guilds
16:25 – Game Brewer – Castellum, Pixie Queen
16:35 – Boardcubator – Space Race: The Card Game
17:00 – 2F-Spiele – Fast Forward series, Finished!, Power Grid: Fabled Expansion, Fabled Fruit: The Lime Expansion
17:30 – Stronghold Games – Terraforming Mars: Venus Next, Nations: The Dice Game – Unrest, Space Freaks, Not Alone: Exploration, Flamme Rouge: Pelaton, The Pursuit of Happiness: Community, The Bottle Imp, Dungeon Rush, Indian Summer
18:00 – A-Games – Sakura
18:15 – Cranio Creations – A Tale of Pirates, Lorenzo il Magnifico: Houses of Renaissance
18:30 – Catch up time

Torsdag d. 26. oktober

10:00 – Matagot – Okanagan, Meeple Circus
10:20 – TCA Games – Alchemistry
10:30 – Games 4 Gamers – Zombie Dawn, Space Opera
10:50 – Planplay – Photofinish: The Final Rush
11:00 – Sierra Madre Games – Bios: Megafauna, John Company
11:20 – FryxGames – After The Virus
11:30 – Hans im Glück – Majesty, The Voyages of Marco Polo: Agents of Venice, Stone Age Junior
11:50 – Catch up time
12:00 – Portal Games – Alien Artifacts, Cry Havoc: Aftermath, Neuroshima Hex: Iron Gang
12:20 – Steffen Spiele – Nonaga, 27, Würfelblitz, POK
12:40 – Corvus Belli – Aristeia
12:50 – Golden Egg Games – Edge of Humanity
13:00 – REDIMP Games – Cthulhu: Rise of the Cults
13:10 – La Mame Games – Senators
13:20 – Keep Exploring Games – The Dutch East Indies
13:30 – Gamdow Games – Voyagers’ Venture, Killing Code:Venice Vendetta
13:50 – Catch up time
14:00 – Studi-Jo Pi – Hypnose: A Battle of the Minds
14:10 – Devir – Michael Strogoff, 1,2,3
14:25 – Purple Brain Creations – Jack & The Beanstalk
14:35 – Osprey Games – London
14:50 – TIKI Editions – Rat Trap
15:00 – Ludonova – Arkham Noir, Cosmogenesis
15:15 – PHALANX – Hannibal & Hamilcar, HUNGER: The Show
15:30 – Mücke Spiele – Babylon Tower Builders, Adios Calavera
15:50 – Catch up time
16:00 – Postcriptum/Placentia – Wendake
16:10 – Plan B Games – Azul
16:20 – Purple Brain Creations – Oliver Twist
16:35 – Catch Up Games – Paper Tales, Twelve Heroes
16:50 – Artipia Games – Kitchen Rush, Whoosh: Bounty Hunters, The Pursuit of Happiness: Community, Treachery In a Pocket, 13 Ghosts
17:15 – Mighty Boards – Petrichor
17:30 – Tea Time Productions – Tribes: Early Civilization, Nations: The Dice Game – Unrest
17:45 – Pleasant Company Games – Konja
18:00 – Burning Games – Ether Wars
18:10 – Matagot – Xi’an
18:20 – IELLO – King of Tokyo: King Kong
18:30 – Funforge – Tokaido: 5th Anniversary Edition

Fredag d. 27. Oktober

10:00 – Board and Dice – InBetween, Pocket Mars, SUPERHOT The Card Game
10:20 – Happy Baobab – Battlefold, Sunny Day
10:35 – PD-Verlag – Transatlantic, Concordia: Aegyptus/Creta
10:55 – Backspindle Games – Dance of the Fireflies
11:05 – PD-Verlag – Rob ‘n Run
11:15 – Corax Games – Half-Pint Heroes
11:25 – GaGa Games – Somnicum
11:35 – Hobby World – Bronze, Barbaria
11:50 – Catch up time
12:00 – Tasty Minstrel Games – Exodus Fleet, Harvest, Pioneer Days
12:20 – Spaceballoon Games – Brides and Bribes
12:30 – IGA award time
13:30 – Helvetiq – Bandido, Hippo, Roadkill, Matterhorn
13:50 – Catch up time
14:00 – Looping Games – 1920 Wall Street, Password Express
14:15 – Quick Simple Fun Games – Muse, De Stijl
14:30 – Feuerland – Gaia Project
14:45 – Horrible Games – Dragon Castle
14:55 – Drawlab Entertainment – Mystic ScROLLS
15:05 – Grey Fox Games – Harvest Dice
15:15 – Sweet Lemon – Fantasy Defense
15:25 – Jolly Thinkers – Bye-Bye Black Sheep
15:35 – Pearl Games – Otys, Bloody Inn: The Carnies
15:50 – Catch up time
16:00 – AEG – Masters Trials, Mystic Vale: Mana Storm, Sakura Arms
16:20 – Jeux Opla – Apocalypse au Zoo de Carson City, L’Empereur, Pom Pom
16:35 – G Indie – Enchanters
16:45 – Mont Taber – Emporion, It’s Mine
17:00 – La Boite De Jeu – Ilôs, Outlive
17:15 – Sit Down! – Magic Maze: Maximum Security
17:30 – 2Tomatoes – Peak Oil, Upstream
17:45 – Brain Picnic/Zacatrus – Zampa la Granja, Black Hills, Spoilers: The Beginning
18:00 – LudiCreations – Alexandria, Diesel Demolition Derby, Long Live the Queen, IUNU, Steal This Game
18:30 – Zendo?

Lørdag d. 28. oktober

10:00 – Quined Games – Halloween
10:10 – Ostia Spiele – Riga
10:20 – Dark Flight Games – Import/Export
10:30 – WizKids – Favelas, Empires, Who Should We Eat, Lancelot, Time Barons
11:00 – Jumping Turtle Games – Cover Me, Baby Cruise
11:10 – Moaideas Game Design – Liberatores: The Conspiracy to Liberate Rome
11:20 – LUPO World – LUPO: The Space Adventure
11:30 – KOSMOS – A Column of Fire
11:40 – Wolff Designa – Guards of Atlantis
11:50 – Catch up time
12:00 – Taiwan Boardgame Design – TWOPLUS: Rescue Polar Bears, Big Fun: Harvest Island, EmperorS4: Mystery of the Temples, Homosapiens Lab: My Story, Medici Creative: Raid on Taihoku, Monsoon Publishing: Iberian Rails, Shepherds Kits: Numeracy Legends Trilogy, Soso Studio: Village of Horror, Wild Boys Studio: Wild West Shepherd, The Wood Games: Festival of Thousand Cats, Wese: Juliet’s Letter
13:00 – dV Giochi – Minute Realms, Origami
13:15 – Blue Orange Games – Queendomino, Panic Mansion, Nutz!
13:40 – Gotha Games – Tadmor
13:50 – Catch up time
14:00 – Renegade Game Studios – Pie Town, Planet Defenders, Sundae Split, Dragon’s Hoard
14:30 – Edition Spielwiese – Indian Summer, Noria
14:50 – Self-published – 21 Days
15:00 – Kanga Games – Dragon Dash, Spywhere
15:10 – Lautapelit – Byzanz, Gold Fever, Dokmus: Return of Erefel
15:30 – Noris Spiele – Escape Room: Virtual Reality, Bring Your Own Book, Escape Room: Casino
15:50 – Catch up time
16:00 – Desyllas Games – Speedy Pickers, Piñata Loca
16:15 – MO ZI Games/Li-He Studio – Mom’s Happy Hours, Fireworks
16:30 – GeGe Co. Ltd. – Bunny Farm, The Glorious South, Gujuguju
16:45 – Lumberjacks Studio – Gob’z‘heroes, Arboria
17:00 – HUCH! – Rajas of the Ganges, Feuville, TA-KE, Katarenga
17:30 – AMIGO – Schollen Rollen, Schöne Sch#!?e, Gier
17:50 – Step Puzzle – Treasures of the Seven Seas
18:00 – Fever Games – Topiary, Bobbidi Boom
18:15 – Ares Games – Monsters vs. Heroes: Victorian Nightmares, Wings of Glory: Tripods & Triplanes
18:30 – Catch up time

Søndag d. 29. Oktober

10:00 – Creativity Hub – Untold: Adventures Await, BLANK
10:15 – White Goblin Games – Montana, Claim, Bali
10:35 – Super Meeple – Amun-Re: The Card Game, Mafiozoo
10:50 – GDM Games – Metal Mania, Ticket to Mars, Wanted 7
11:10 – Herbertz Entertainment – Albedo
11:20 – DogEared Games – Colour Chess + Lure
11:30 – Korea Boardgames – Pile-Up Rush, Topito
11:50 – Catch up time
12:00 – Freod Games – Crop Circles, Black Sheep, Colour Blind
12:20 – Mayfair Games/Lookout Games – Riverboat, Nusfjord, Isle of Skye: Journeyman, Oh My Goods!: Escape to Canyon Brook, The Colonists: “Ante Portas” Scenario
13:00 – Japon Brand – a dozen games or more…
14:00 – Catch up time
14:10 – Gen X Games – Death Over The Kingdom, The Witches of Cernégula, Hexcalibur, Rick and Morty: 100 días, Steven Universe
14:40 – Cheapass Games – Kill Doctor Lucky: Doctor Lucky’s Mansion That Is Haunted
14:50 – DDD Verlag – Biosphere
15:00 – The Flying Games – Little Big Fish
15:10 – What’s Your Game? – Loot Island
15:25 – ???
16:30 – SPIEL ’17 wrap-up and final throwdown

Asmodees stream-skema

Torsdag d. 26. Oktober

10:00 – Dice Forge – Libellud
11:00 – Oh Captain! – Ludonaute
12:00 – Exploding Kittens Big Feline Cards
13:00 – When I Dream – Repos Productions
14:00 – Exploding Kittens Tournament
15:00 – Majesty: To Forge a Realm – Z-Man Games
16:00 – Let’s Play! T.I.M.E Stories
17:00 – Tea & Talk – Eric Lang
18:00 – A Game of Thrones Catan – Fantasy Flight Games

Fredag d. 27. Oktober

10:00 – Legend of the Five Rings – Fantasy Flight Games
11:00 – Nomads – Ludonaute
12:00 – Exploding Kittens Big Feline Cards
13:00 – Fallout – Fantasy Flight Games
14:00 – Pandemic Survival – Last Chance Qualifier – Z-Man Games
16:00 – Let’s Play! Concept
17:00 – Tea & Talk – Matt Leacock and Rob Daviau (Creators of Pandemic)
18:00 – Gaia Project – Z-Man Games

Lørdag d. 28. oktober

10:00 – Cities of Splendor – Space Cowboys
11:00 – Mysterium Secrets & Lies – Libellud
12:00 – Exploding Kittens Big Feline Cards
13:00 – OTYS – Libellud & Pearl Games
14:00 – Pandemic Survival German National Final – Z-Man Games
16:00 – Let’s Play! Unlock – Space Cowboys
17:00 – Tea & Talk – Andrew Navarro
18:00 – Crossfire – Plaid Hat Games
18:30 – Stuffed Fables – Plaid Hat Games

Søndag d. 29. Oktober

10:00 – Ticket to Ride: France & Old West – Days of Wonder
11:00 – Ticket to Ride with Max – Days of Wonder
11:30 – Ticket to Ride: First Journey – Days of Wonder
12:00 – Exploding Kittens Big Feline Cards
13:00 – Dobble (AKA Spot It!) – Asmodee
13:20 – Cortex 2 (AKA Braintopia) – Captain Macaque
13:40 – NMBR9 – Z-Man Games
14:00 – Codenames Duel – Czech Games Editions
14:30 – Catch the Moon – Bombyx
14:50 – Storyline – Asmodee
15:10 – Abalone – Asmodee
15:30 – Contrast – Pink Monkey Games
16:00 – Let’s Play! Dixit
17:00 – Tea & Talk – Final Thoughts


Papskubber.dk er et dansk website tilegnet brætspil i alle størrelser og sværhedsgrader. Vores nyheder plukkes fra nyhedsfeeds fra hele kloden, og vi stræber efter at have en klar kildeangivelse hvis vi vidergiver nyheder der er udsendt af andre.

Papskubber.dk kan kontaktes på skubpap@papskubber.dk