Tak for alle Jer der deltog i vores Roskilde konkurrence!

Vinderen bliver offentliggjort om kort tid. Senere på ugen vil du også kunne se forslag på Roskilde Festivallen egen hjemmeside

Vi håber alle I nye vil blive hængende og følge med på danmarks eneste forum dedikeret til udvikling og produktion af brætspil!
Jeppe S. Christensen, Tankespil
  • Vote Up0Vote Down JeppeJeppe august 2011
    Posts: 30
    Jeg har fundet på spil i mange år, og jeg har en lang liste (og skuffe) med ideer til spil, temaer og mekanikker. Mange er blevet testet, mange blot skrevet ned - og meget få spil er kommet helt ud i den virkelige verden.

    I 2007 startede jeg på Det Diskutable Vendespil, der tre år senere stod på butikshylderne som spillet Match!
    Match! har jeg ført hele vejen fra idé til finansiering, produktion, design og salg.
    Derudover har jeg været konsulent, undervist i spiludvikling, udviklet læringsspil og prøvet kræfter med en af de større spildistributører ved at sælge en idé ind.

    Jeg har virksomheden Tankespil, og herigennem udvikler jeg spillene - oftest sammen med nogle dygtige mennesker.

    spil:
    Match! udgivet 2010 af Tankespil
    Hop på Toget, som Tactic valgte at udgive i 2010.
    Inklusia, som udgives af BUPL (vinder af socialpædagogernes pris 2010)

    Jeg har en kæmpe passion for at udvikle gode spil og designe både sjove og tankevækkende oplevelser.

Hej fremmede!

Det ser ud som om du er ny her. Hvis du har lyst til at være med, så klik på en af disse knapper!

Log ind via Facebook

Log ind Ansøg om medlemskab